eugenia

Zpět do hlavních stránek:

E. uniflora
E. uniflora

Eugenia

Tento rod patří do čeledi Myrtovitých. Jedná se o mé nejoblíbenější rostliny, některým se v mých podmínkách velmi daří. Jsou však také druhy u kterých jsem neuspěl a neudržel je. Co se týká obtížnosti patří do tohoto rodu i vyloženě jednoduché (např. uniflora) až po některé hodně složité (dysenterica, mattossi, victoriana).

Tento rod ovocných rostlin zažívá v 20. letech 21.století docela velký zájem o jeho pěstování. S tím je spojený zvýšený zájem prodejců i zvýšení cen semen a sazenic. Prodejci bohužel neupozorňují obvykle na některá negativa, které tento rod v některých případech doprovází. Dle nich jsou všechny skvělé a bezproblémové. Bohužel jak jsem v praxi zjistil, tak to nemusí být úplně tak pravda. Obecně je potřeba si uvědomit, že u většiny těchto druhů neproběhlo žádné šlechtění, takže jsou většinou pěstovány v podobě známé z přírody. Jak se tedy vyvarovat případného zklamání? Uvedu několik z praxe získaných poznatků:

1) schopnost zaplodit - obecně tyto druhy není třeba kvůli přiblížení plodnosti roubovat, ze semen plodí obvykle i v květináčích 2 - 7 rokem dle druhu.

Větší problém je potřeba dvou rostlin pro vzájemné opylení a udržení plodů (cizosprašnost). Některé druhy jsou cizosprašné určitě (z vlastní zkušenosti) - Eugenia selloi, pyriformis, příbuzná Campomanesia guazumifolia.

U některých druhů jsem si naopak potvrdil, že jsou bez problému samosprašné, je však vhodné podpořit opylení obzvláště ve vnitřních prostorách podpořit - stačí v době květu prstem přejet po květech. Mezi zcela jistě samosprašné druhy patří Eugenia uniflora, sulcata, brasiliensis, reinwardtiana, observa, myrtifolia a florida. 

2) chuť plodů - zde je opravdu velká variabilita různých chutí od hodně podprůměrných (někdo by napsal až nedobrých) přes celkem dobře chutnající až po ty opravdu lahodné. Samozřejmě každý má i jiný vkus, takže pro někoho něco chutného, může být pro druhého nepřijatelné.

V tomto rodu je nebezpečí různých pachutí - častá bývá pryskyřičná příchu´t, například u některých horších odrůd Eugenie uniflory a observy. 

Plody některých druhů mohou být dost kyselé (klidně podobná kyselost jako u citronu) například se to uvádí u Eugenie stipitaty, dost kyselá (pro mě ještě únosně) je i Eugenia selloi.

Velká část Eugenií, které jsem zatím ochutnal obsahuje také kromě šťavnaté dužniny v ní obsažená vlákna. Těch je obvykle nejvíce okolo pecky. Zase i to může někomu obzvláště u druhů s menšími plody vadit. 

3) velikost plodů - další věc, která může ovlivnit zážitek z konzumace. Některé druhy mají plody menší velikosti, což je někdy vyváženo jejich velikým množstvím (např. reinwardtiana), ale někdy je jich jen několik za rok na docela velké rostlině (např. florida)

4) poměr dužniny a pecky uvnitř - plody Eugenií jsou peckovice, kdy uvnitř je jedna nebo i více měkkých pecek. Obecně pecky u hodně druhů Eugenií jsou docela velké. Navíc se může stát, že dužniny je okolo pecky jen velmi slabá vrstva - klidně i jen 1mm i méně. Takový plod si obvykle moc nevychutnáte. U méně známých druhů je tedy dobré si všímat právě i fotek plodů po narušení, jak velká vrstva dužniny tam je. Pokud i u fotky z přírody to vypadá, že plod je jen slupka s peckou, nejde očekávat, že se při pěstování v našich horších podmínkách tento poměr vylepší.

I přes výše uvedené problémy stojí tento rod určitě za pěstování a experimenty v našich bytech, sklenících a zimních zahradách. Některé druhy jsou velmi vděčné s chutnými plody. Neplatí to však zdaleka pro všechny, jak se někteří prodejci snaží přesvědčit potenciální kupce v zájmu svých větších zisků.

Pro sběratele jsou Eugenie velmi zajímavé už kvůli tomu, že jich existuje okolo 1000 druhů :-). Jsou velmi rozmanité, najdou se mezi nimi stromy, které v přírodě dorůstají do 20 a více metrů, i malé keříky o velikosti pouhých desítek centimetrů.

Jejich ovoce je ve velikostech od několika milimetrů až do 10cm. Barvy mezi nimi najdete ve všech odstínech žluté, přes oranžovou, červenou, fialovou až k černé.

Některé začínají plodit i v květináčích už okolo 3 let věku.

Druhy označené v menu před názvem písmenem "x" momentálně nemám (uhynuly, zbavil jsem se jich, apod.)

mail: 27ok74@seznam.cz
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky
eugenia