Zpět na hlavní stránky:

Psidium cattleyanum (červený plod)

Lidově je nazýváno jako jahodový stromek. Plodí ochotně i v květináči, nezabere příliš mnoho místa. Ovoce jsou červené bobule, které jsou velmi chutné.

Odrůdu s červenými plody jsem koupil malou rostlinu v dubnu 2011 Botanické zahradě v Olomouci. Tato rostlina však nepřežila zimování s citrusy v zimě 2012/13.

Naštěstí jsem již v té době měl z původní rostliny nový řízkovanec, který mám stále.

Na jaře 2016 rostlina poprvé kvetla, v září 2016 dozrávají první plody. Mají tvar jako malé červené hruštičky a jsou chuťově výborné (lepší než žlutoplodá odrůda Lucidum). 

Fotky ze září 2016:

Zřejmě mám nějakou chutnější odrůdu, protože plody dozrávají až do tmavě červené barvy. Chuť je potom naprosto vynikající. 

V roce 2017 se úroda z nějakého důvodu opozdila, tak snad se dozrání plodů dočkám. Fotka rostliny pořízená při stěhování ze zahrady dovnitř v polovině září 2017: 

Plody dozrávají uvnitř v průběhu října a listopadu. Bohužel chuť je o něco horší než když dozrály plody na rostlině venku. 


V říjnu 2018 začíná opět dozrávat vetší množství plodů na této rostlině, tentokrát to stihly ještě při pobytu venku a chuť je znovu sladká a výrazná: