Zpět na hlavní stránky:

Myrciaria dubia

Konečně mi přibyla do sbírky i tato vzácná rostlina. Plody obsahují nejvíce vitamínu C ze všech známých rostlin. Je to nesnadně pěstovatelný druh, který ve své domovině v Amazonii roste v oblastech, které jsou pravidelně zaplavovány. Takže tyto rostliny jsou část roku částečně pod vodou. Tamnější voda je navíc velmi silně železitá, půda s velmi kyselým ph.Rostlinu lze údajně zahubit i jen zálivkou z vodovodu, která je chlorovaná a zásaditá. Je nutné snažit se simulovat podmínky z její domoviny v podobě velmi kyselé půdy a zálivkou s občasným přidáním zelené skalice. Ke zvýšení kyselosti pomáhá prý i přidání logru z kafe do substrátu.Svou rostlinku jsem vypěstoval v lednu 2015 ze semen, která jsem objednával z Brazílie již v dubnu 2014. Semena jsem musel dvakrát urgovat a nakonec mi přišla až v prosinci. Přesto některá semena byla klíčivá.
Rostlina v červnu 2015: 

Růst je poněkud pomalý, několik rostlin mi bohužel i uschnulo. Potřebuje dostatek světla, potřeba hodně velké zálivky se zatím nepotvrdila. Rostlina v listopadu 2016: 

Od tohoto druhu jsem si vzhledem k choulostivosti nechal 2 rostliny. Prospělo jim umístění venku v létě 2017.

Fotka z poloviny září 2017: 

V zimě 2017 mi bohužel jedna z rostlin (větší vpravo) nečekaně uschnula. Druhá trochu roste, tak snad se mi podaří ji udržet. 

Fotka rostliny ze září 2018:

Další informace o tomto druhu: