Zpět na hlavní stránky:

Eugenia reinwardtiana 2

Malinká rostlinka se ke mně dostala od pěstitelky ze Slovenska v červenci 2015. Sama ji měla od kolegy pěstitele ze Slovenska. Údajně mělo jít o druh Syzygium smithii. V roce 2018 začala rostlina kvést a po nasazení plodu bylo jasné, že je to něco jiného. Po kratším pátrání jsem zjistil, že pěstitel měl semeno z Austrálie a usoudil, že běžné je tam S. smithii, tak to vydával za něj :-). 

Po dozrání plodu, pátrání na internetu a nakonec i srovnáním s mojí rostlinou druhu E. reinwardtiana jsem došel k tomu, že půjde pravděpodobně o tento druh. Jeho původ je také v Austrálii, takže to odpovídá i místu získání semen.

Růst je velmi, velmi pomalý, rostlina má v prosinci 2016 jen asi 10cm.
Rostlina v dubnu 2017: 

Fotka rostliny pořízená při stěhování ze zahrady dovnitř v polovině září 2017: 

V létě 2018 mi rostlinka poprvé vykvetla a zatím drží i zelený plůdek. Tím mi docela způsobila problém, protože dle obojího to není S. smithii :-). Spíše to vypadá na nějaký druh Eugenie. Pokud plod dozraje, tak snad bude možná identifikace (identifikace již proběhla - viz. úvod). Fotka zeleného plodu z července 2018:

Plod asi po 2 měsících po odkvětu dozrál. Velikost byla asi 15mm. Odvážil jsem se plod sníst a byl velmi dobrý s oranžovou dužninou a jednou peckou. Chuť byla sladká, bez nepříjemných tónů.

Několik fotek rostliny s plodem a plodu ze srpna 2018: